Przejdź do głównej zawartości

BLIK

BLIK to polski system płatności mobilnych, który umożliwia klientom dokonywanie szybkich i wygodnych płatności za pomocą telefonu komórkowego. Działa poprzez generowanie unikalnych kodów transakcyjnych, które można użyć do płatności online i w sklepach stacjonarnych.

Płatność BLIK można zintegrować i autoryzować na kilka sposobów. Podstawowym sposobem autoryzacji jest kod BLIK, generowany przez kupującego w aplikacji mobilnej banku. Możliwa jest również autoryzacja poprzez token UID, pozwalający na realizację płatności one-click - bez opuszczania sklepu. Jednak wybór metody autoryzacji jest uzależniony od sposobu integracji płatności BLIK w sklepie:

  • Przekierowanie na stronę płatności BLIK – po wybraniu metody płatności BLIK i złożeniu zamówienia, kupujący zostaje przekierowany na stronę BLIK, gdzie wprowadza kod autoryzacyjny BLIK, a następnie potwierdza płatność w aplikacji mobilnej banku. Integracja ogranicza się do standardowej obsługi pay-by-link
  • Płatność transparentna kodem autoryzacyjnym BLIK – kupujący wprowadza kod autoryzacyjny BLIK jeszcze na stronie sklepu, a po złożeniu zamówienia potwierdza płatność w aplikacji mobilnej banku. Integracja wymaga obsługi wprowadzania kodu autoryzacyjnego BLIK na stronie sklepu. W zamian kupujący otrzymuje prostszy i bezpieczniejszy proces autoryzacji płatności, bez konieczności przekierowania poza sklep.
  • Transparentna płatność tokenem UID – kupujący autoryzuje płatność jednym kliknięciem na stronie sklepu. Potwierdzenie płatności w aplikacji mobilnej banku nie musi być konieczne. Wybór tej usługi wymaga pełnej implementacji: procesu rejestracji tokenów po stronie sklepu, płatności tokenem oraz obsługi wprowadzania kodu autoryzacyjnego BLIK. W rezultacie kupujący otrzyma możliwość zarówno płatności jednym kliknięciem, jak i kodem autoryzacyjnym BLIK.
Notatka

Usługa płatności tokenem UID, nie jest usługą domyślnie dostępną i wymaga spełnienia określonych wymagań oraz przejścia odpowiednio procesu boarding’u. Dlatego przed przystąpieniem do integracji skontaktuj się ze swoim opiekunem handlowym w PayU.


Aby zapewnić płynny proces integracji i uniknąć potencjalnych błędów, zapoznaj się z wymaganiami i wytycznymi BLIK OneClick.


Wszystkie usługi BLIK poza opcją Przekierowanie na stronę płatności BLIK wymagają specjalnej konfiguracji punktu płatności (POS) ze strony PayU. Konfiguracja pozwalająca na Płatność transparentną kodem autoryzacyjnym BLIK oraz Płatność transparentną tokenem UID nie jest kompatybilna z opcją Przekierowanie na stronę płatności BLIK i wymaga obsługi na osobnym punkcie płatności.

Zagadnienia w tej sekcji