Przejdź do głównej zawartości

Panel menadżerski

Aby uzyskać dostęp do panelu zarządzania w środowisku produkcyjnym, musisz najpierw zarejestrować się w PayU. Jeśli natomiast chcesz utworzyć konto w środowisku testowym, przejdź na stronę rejestracji Sandbox i podaj swój adres e-mail.

Jeżeli masz już założone konto, możesz zalogować się do środowiska produkcyjnego lub Sandbox.

Czym jest panel menadżerski?

Panel menedżerski to interfejs użytkownika aplikacji PayU udostępniany zarejestrowanym użytkownikom. Z poziomu panelu możesz m.in. akceptować (przy wyłączonym automatycznym odbiorze) lub anulować transakcje, czy zwracać lub wypłacać środki. Możesz tutaj tworzyć sklepy i punkty płatności (POS), w których znajdziesz szczegóły przetworzonych transakcji i inne powiązane informacje. Możesz także generować raporty lub przeglądać historię transakcji.

Panel zarządzania składa się z trzech głównych zakładek, z których każda pełni określoną funkcję:

  1. Płatności elektroniczne - Główna zakładka, w której znajdziesz wszystkie informacje związane z utworzonymi sklepami, punktami płatności, transakcjami i raportami.

  2. Konfiguracja konta - Zawiera dane rejestracyjne firmy, informacje kontaktowe oraz informacje o użytkownikach danego konta.

  3. Dokumenty - W tej zakładce możesz dodawać i przeglądać dokumenty wymagane przez PayU w procesie rejestracji.

main-panel

Czym jest sklep?

Główną pozycją w panelu menedżerskim jest "sklep". Sklep to miejsce, w którym możesz zarządzać transakcjami przetwarzanymi przez PayU. Każdy sklep posiada określoną przez Ciebie walutę, w której deponowane są środki.

shop

Możesz skonfigurować wiele sklepów na swoim koncie, a każdy z nich będzie miał oddzielne saldo, historię transakcji i punkty płatności. Każdy adres URL, z którego przetwarzane są transakcje, musi mieć oddzielny sklep.

Uważaj!

Do czasu aktywacji firmy możesz dodać maksymalnie 3 sklepy.

Dodawanie sklepu

Aby utworzyć sklep w panelu menedżerskim PayU:

  1. Przejdź do zakładki Płatności elektroniczne.

shop-create-first-step

  1. Wybierz zakładkę Moje sklepy na pasku bocznym.

shop-create-second-step

  1. Kliknij przycisk Dodaj sklep.

shop-create-third-step

W tym momencie wyświetli się pierwszy krok krótkiego, trójetapowego procesu. Postępuj zgodnie z instrukcjami, a wkrótce zyskasz dostęp do nowego sklepu z punktem płatności oraz nowymi danymi uwierzytelniającymi.

shop-create-fourth-step

Dodawanie nowego użytkownika sklepu

  1. Aby dodać nowego użytkownika dla konkretnego sklepu, wybierz opcję Użytkownicy na kafelku sklepu.

new user link

  1. Zobaczysz panel zarządzania użytkownikami, w którym znajdziesz wszystkich utworzonych użytkowników. Jeśli chcesz dodać nowego użytkownika, naciśnij przycisk Dodaj użytkownika.

add user screen

  1. Następnie zobaczysz formularz tworzenia użytkownika, w którym będziesz musiał wprowadzić dane użytkownika, takie jak: adres e-mail, imię, nazwisko i telefon. Należy również określić typ użytkownika, który określa jego poziom dostępu.
Notatka

Adres e-mail użyty do utworzenia użytkownika będzie nazwą użytkownika wymaganą do zalogowania się na konto użytkownika.

user creation form

W zależności od wybranego typu konta, użytkownicy będą mieli różne poziomy dostępu w panelu zarządzania. Poziom dostępu będzie dostosowany do konkretnego typu konta i powiązanych z nim uprawnień.

Menadżer ma dostęp do wszystkich opcji w sklepie.

admin permisions

  1. Po ustawieniu poziomu dostępu użytkownika naciśnij przycisk Dodaj użytkownika, aby zakończyć proces i utworzyć nowego użytkownika.

Czym jest punkt płatności (POS)?

Punkt sprzedaży (POS) to zestaw ustawień związanych ze sposobem w jaki zamówienie może zostać opłacone i jak powinno być zaprezentowane płatnikowi. Każdy POS może mieć osobno zdefiniowane metody płatności i parametry oferowanych usług. Pierwszy POS dla każdego sklepu jest konfigurowany podczas jego tworzenia. Kolejne punkty sprzedaży mogą być tworzone samodzielnie, jeśli taka konieczność wynika z wymagań firmy.

Notatka

Do czasu aktywacji firmy możesz dodać maksymalnie 3 punkty sprzedaży w ramach jednego sklepu.

Każdy POS zawiera klucze konfiguracyjne, które są wymagane do autoryzacji i tworzenia żądań transakcji w PayU.

authentication-credentials

  • client_id - to identyfikator POS, dla którego zostanie przeprowadzona transakcja,
  • client_secret - to klucz autoryzacyjny służący do uwierzytelniania żądania dla określonego POS.
Uważaj!

Nigdy nie udostępniaj swoich kluczy!

Dodawanie punktu płatności (POS)

Jak zostało wspomniane wcześniej, pierwszy POS jest tworzony podczas konfigurowania sklepu. Kolejne punkty sprzedaży można skonfigurować samodzielnie, przechodząc do zakładki POS na kafelku sklepu.

pos-button

Pojawi się ekran z wyborem wcześniej utworzonych punktów sprzedaży i dwoma przyciskami do konfigurowania nowych.

pos-creation-panel

Dostępne są dwa rodzaje POS: REST API (Checkout) i Classic API.

  • REST API - Standardowy sposób integracji z PayU. Umożliwia obsługę wszystkich kanałów płatności PayU (jest to zalecana opcja, ponieważ API Classic nie jest już aktywnie rozwijane).

  • Classic API - Niestandardowa metoda integracji z PayU, która nie jest już aktywnie rozwijana. Jeśli wybierzesz tę opcję, będziesz musiał również wybrać kodowanie danych i podać adresy URL: zwrotu (po błędnej i poprawnej płatności) oraz raportów (pomiń to pole, jeśli Twój sklep nie udostępnia klientom informacji o zmianach statusu transakcji).

Po utworzeniu punktu sprzedaży będziesz mieć dostęp do podstawowych informacji na jego temat:

  • jego nazwy i typu kodowania danych,
  • kluczy konfiguracyjnych używanych podczas tworzenia zamówienia,
  • metod płatności, które są dostępne w ramach tego konkretnego punktu sprzedaży.

pos-panel

Zarządzanie automatycznym odbiorem

W zakładce konfiguracji POS możesz zarządzać automatycznym odbieraniem płatności dla każdej metody dostępnej w ramach tego POS. Wystarczy przejść do kolumny Autoodbiór, gdzie możesz włączyć lub wyłączyć tę opcję dla każdej metody płatności osobno.

To wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć korzystanie z PayU. Zalecamy przejrzenie panelu i zapoznanie się z jego funkcjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z naszym działem wsparcia lub porozmawiaj ze swoim przedstawicielem handlowym w PayU.

Teraz, gdy jesteś zarejestrowany i znasz już panel zarządzania, przyjrzyjmy się dostępnym integracjom w PayU. Przejdź na następną stronę.